Świadczenia

Mam w rodzinie kuzynkę z niepełnosprawnością i proszę o bliższe informacje o nowym świadczeniu dla takich osób.

Od 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością, przyznawane i wypłacane przez ZUS. Aby je otrzymać, osoba z niepełnosprawnością powinna najpierw wystąpić do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Po otrzymaniu tej decyzji należy złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia. Można to zrobić najwcześniej w miesiącu, w którym decyzja WZON stała się ostateczna. Jeżeli osoba zainteresowana świadczeniem złoży wniosek wcześniej, ZUS pozostawi go bez rozpatrzenia.

 

Świadczenie wspierające mogą otrzymać osoby, które spełniają następujące warunki: ukończyły 18 lat; są obywatelami Polski, Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) albo przebywają legalnie w Polsce i mają dostęp do rynku pracy; mieszkają w Polsce; otrzymały decyzję WZON, w której poziom potrzeby wsparcia został ustalony na uprawniającym poziomie punktów. Termin złożenia do ZUS wniosku o świadczenie wspierające jest uzależniony od liczby punktów wskazanej w decyzji WZON oraz od tego, czy opiekunowi osoby z niepełnosprawnością przysługuje inne świadczenie.

Miesięczna wysokość świadczenia wspierającego jest powiązana z rentą socjalną i wynosi od 40% do 220% jej wysokości w zależności od poziomu potrzeby wsparcia, czyli liczby punktów przyznanych w decyzji WZON (220% renty socjalnej - od 95 do 100 punktów, 180% renty socjalnej - od 90 do 94 punktów, 120% renty socjalnej - od 85 do 89 punktów, 80% renty socjalnej - od 80 do 84 punktów, 60% renty socjalnej - od 75 do 79 punktów, 40% renty socjalnej - od 70 do 74 punktów).

 

Co do zasady świadczenie wspierające przysługuje od miesiąca, w którym o nie zawnioskowano, i na czas ważności decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, tj. do końca miesiąca, w którym upływa termin ważności tej decyzji. Jednakże z uwagi na szczególny charakter świadczenia wspierającego wprowadzono regulacje wydłużające okres na złożenie wniosku. Jeżeli więc osoba z niepełnosprawnością złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji WZON, prawo to zostanie ustalone od miesiąca, w którym został złożony wniosek o wydanie tej decyzji. Wydłużony termin na złożenie wniosku dotyczy również osób z niepełnosprawnością, które skończą 18 rok życia.

 

Wiesława Lempska
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
BP2/2024

Data ostatniej modyfikacji: 04.02.2025 10:11