Wypadki przy pracy

Czy pracownikowi, który uległ wypadkowi w czasie podróży służbowej, przysługuje jednorazowe odszkodowanie? Pracownik ten podczas szkolenia zawodowego poza miejscowością, w której świadczy pracę, przewrócił się na terenie ośrodka na nierównym chodniku i złamał rękę.

Pracownikowi przysługuje jednorazowe odszkodowanie w związku z wypadkiem w czasie podróży służbowej, jeżeli zdarzenie zostało uznane za zrównane z wypadkiem przy pracy. W zakresie uprawnień do świadczeń wypadkowych na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej, chyba że ten wypadek został spowodowany postępowaniem pracownika, które nie ma związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań.

Zdarza się, że wypadkom ulegają osoby uczestniczące w szkoleniach, kursach i innych formach dokształcania. Jeżeli szkolenie zawodowe pracownika odbywa się w ramach podróży służbowej, to prawo do jednorazowego odszkodowania przysługuje na takich samych zasadach jak w przypadku wypadków przy pracy. Przyjmuje się, że pracownik jest na szkoleniu w ramach podróży służbowej, jeśli otrzymał od pracodawcy polecenie wyjazdu służbowego i uczestniczenia w trakcie tego wyjazdu w szkoleniu. Nie uważa się, że doszło do wypadku, gdy został on spowodowany postępowaniem pracownika, które nie pozostawało w związku ze szkoleniem.

W trakcie postępowania wyjaśniającego w danej sprawie ZUS przyzna pracownikowi świadczenia wypadkowe, przyjmując szeroki zakres ochrony pracownika w czasie wyjazdu służbowego i szkolenia, np. prawo do korzystania z odpoczynku, pomocy medycznej czy spożywania posiłków poza miejscem pobytu. Nieracjonalne byłoby ograniczanie tej ochrony tylko do czynności związanych z celem wyjazdu, zwłaszcza gdy wyjazd służbowy trwał kilka dni.

Wiesława Lempska
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
BP2/2024

Data ostatniej modyfikacji: 04.02.2025 10:11