Emerytury i renty

Jak wygląda przeliczanie emerytury przyznanej na nowych zasadach?

Emeryturę przyznaną na nowych zasadach (tj. ze zwaloryzowanym kapitałem początkowym i zwaloryzowanymi składkami emerytalnymi) można przeliczyć, jeśli po jej przyznaniu osoba zainteresowana pracowała lub podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu albo uzyskała nowe dowody, które mają wpływ na wysokość kapitału początkowego, bo dotyczą okresów składkowych i nieskładkowych lub wynagrodzenia za okres, który przypada przed przyznaniem emerytury. Jeśli po przyznaniu emerytury dana osoba pracowała lub podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu, można złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury z uwzględnieniem składek zapisanych na koncie po przyznaniu emerytury. ZUS obliczy tę emeryturę ponownie w następujący sposób:

 

  • składki, które zostały zapisane na koncie po tym, jak osoba zainteresowana zaczęła pobierać emeryturę, zostaną podzielone przez średnie dalsze trwanie życia, które zostanie ustalone w dniu złożenia wniosku o przeliczenie wysokości emerytury;
  • organ rentowy weźmie pod uwagę tylko te składki, które były zapisywane na koncie osoby ubezpieczonej - od miesiąca, w którym pierwszy raz była pobrana emerytura, do miesiąca, w którym został złożony wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia; składki te podlegają waloryzacji.

 

Te zasady przeliczania zostaną zastosowane do emerytur obliczonych według nowych zasad. Co ważne, wniosek o przeliczenie świadczenia można złożyć po upływie roku kalendarzowego, jeśli kontynuuje się zatrudnienie. W przypadku zakończenia zatrudnienia wniosek o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem składek zapisanych na koncie po przyznaniu emerytury można złożyć bezpośrednio po zakończeniu zatrudnienia. Emeryturę ZUS przeliczy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek.

 

 

Wiesława Lempska

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

BP1/2024

 

Data ostatniej modyfikacji: 04.02.2025 10:11